Preto sme sa snažili o čo najprirodzenejšie zapojenie novej zástavby do existujúceho prostredia. Nemecký kultúrny dom sa stal prirodzeným centrom Rače. Línia obchodov, ktorá vychádza z námestia pred Nemeckým domom vytvorí novú fasádu Kubačovej ulice. Vznikne nové lokálne centrum pri zastávke električky. Nepochybne sa celá táto časť Rače oživí.
Ale je tu aj ďalší prínos. Dnes nefunkčný areál bývalých Vinárskych závodov nahradí nové prostredie, ktoré bude prístupné pre každého. Zvýši sa tak kvalita mestskej časti ako celku.
Zeleň
Tým, že sme väčšinu parkovísk dokázali umiestniť pod terén, až 45 % plôch riešeného územia je prírodných. Susedské vinice je názov zelene v 3D. Ide o o drevené priestorové konštrukcie, na ktorých bude rásť popínavý divý vinič. Koniec – koncov, veď sme v Rači. Veľa sa hovorí o zelených strechách. Tie budú fyzicky prístupné a obyvatelia ich budú vnímať aj z okien bytov. Zelené strechy sú projektované nad obchodmi a podzemnými garážami.
Prečo by ste mali bývať práve v Rínku Rača?
V prvom rade ide o kvalitu obytného prostredia, ktorá bude iná ako zabehnutý štandard. Priestorom vnútornej zástavby tu dominuje park so svojou pešou promenádou, ktorú prikryjeme visutou zeleňou. Sem tiež umiestnime lavičky, ihriská a hlavne veľa zelene. Súčasťou projektu bude aj materská škôlka pre 40 detí.
Ako je to s parkovaním?
Počty parkingov ako na povrchu i v podzemí bez problémov uspokoja nároky obyvateľov i návštevníkov. Zastávka električky je priamo pri vstupe do obytného súboru, teda v novom verejnom priestore. Obyvatelia nebudú odkázaní na auto, ako je tomu vo vyšších polohách Rače. K MHD sa dostanú pohodlne aj peši.